سنگ مالون کف

در این مقاله به بررسی انواع سنگ لاشه و مالون می پردازیم.سنگ لاشه همان مالون است اما سنگ لاشه، سنگی نتراشیده و مالون از سنگ‌های تراشیده و دارای قابلیت چکش‌خواری هست

آشنایی با سنگ لاشه و سنگ مالون

سنگ لاشه و سنگ مالون دو نمونه از سنگ‌های ساختمانی با ویژگی‌های مشابه‌اند که در برخی مواقع به‌اشتباه به‌عنوان یک سنگ در نظر گرفته می‌شوند. در باب این مسئله می‌توان مطرح کرد که در اصل سنگ مالون به‌نوعی زیرمجموعه سنگ‌های لاشه بوده و نمونه‌ای از انواع سنگ‌های تراشیده و دارای قابلیت چکش‌خواری هست که در این مقاله به‌طور کامل درباره‌ی آن سخن خواهیم گفت؛ بنابراین در این قسمت از وبلاگ سازه افزار شمارا دعوت می‌کنیم تا به مطالعه این نوشتار در حوزه‌ی آشنایی با انواع سنگ لاشه و مالون بپردازید.

در باب پیدایش سنگ‌ها و اهمیت آن‌ها

همان‌طور که میدانید سنگ یکی از مصالح موردنیاز در صنعت ساختمان‌سازی هست. درواقع سنگ‌ها عموماً از دو فرایند کوهزایی و کوه سایی در زمین به وجود می‌آیند. جالب است بدانید که آشنایی با این دو پدیده بسیار بااهمیت بوده و شناخت این دو پدیده ما را در شناسایی بهتر انواع سنگ‌ها کمک خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: بانک اطلاعات ساختمان

به‌طورکلی از عوامل کوه سایی می‌توان به هوازدگی شیمیایی، هوازدگی فیزیکی اشاره کرد. هوازدگی شیمیایی شامل مواردی چون باران‌های اسیدی، انحلال، هیدرولیز و … می‌باشند که عاملی برای فرسایش کوه‌ها و به دنبال آن تولید سنگ می‌شوند. از طرفی هوازدگی فیزیکی ازجمله عواملی هست که بدون دخالت هیچ‌گونه تغییر شیمیایی، باعث خرد شدن سنگ‌ها و تغییر شکل آن‌ها به دانه‌های ریزتر می‌شود. این پدیده توسط عواملی چون یخبندان، تغییرات در جو و درنتیجه انقباض و انبساط، قوه جاذبه زمین، رشد گیاهان، باد، جریان آب و عمل جانوران و بسیاری از موارد دیگر شکل می‌گیرد. ناگفته نماند که سنگ مالون و سنگ لاشه نیز دو نوع سنگ طبیعی هست که اولی بعد از استخراج مورد دست‌کاری قرارگرفته و دیگری به همان شکل طبیعی و بدون فراوری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سنگ لاشه چیست؟

این سنگ‌ها ازجمله سنگ‌های پراستفاده به‌عنوان مصالح ساختمانی است و در دسته سنگ‌های دگرگونی قرار می‌گیرد. سنگ لاشه را با عنوان تخته‌سنگ نیز می‌شناسند. این مدل سنگ که در ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، بسیار سنگین بوده و چگالی بالایی دارد. درواقع می‌توان اذعان نمود که بر روی این سنگ‌ها هیچ‌گونه تراشی انجام نمی‌شود و ساختاری کاملاً دست‌نخورده و طبیعی دارد.

آشنایی با انواع سنگ مالون کف

جالب است بدانید که خود این سنگ‌ها بر اساس منابع اولیه تولید و استخراجشان به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. برای نمونه به برخی از آن‌ها که منشأ کلسیم کربنات دارد را با عنوان سنگ لاشه تراورتن می‌شناسند و همان‌طور که در سایر مقالات در باب سنگ تراورتن نیز شاره کردیم، کاربرد عمده این نوع از سنگ‌ها در صنایع هنری و مجسمه‌سازی و همچنین تولید موزاییک و انواع سنگ‌های مصنوعی است.

از طرفی دسته دیگر سنگ‌هایی که زیر دسته سنگ‌های لاشه هستند، نمونه‌هایی با عنوان سنگ لاشه ورقه‌ای است. استخراج این سنگ‌ها از بافت‌های کوه و مناطق طبیعی است و استخراج آن‌ها به‌صورت ورقه ورقه‌ای صورت می‌گیرد. این سنگ‌ها به دلیل ساختار طبیعی و مستحکمی که دارند در ساخت‌وسازهای مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند و معمولاً ازلحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه هستند.

بیشتر بخوانید: قیمت موزاییک

آشنایی با کاربردهای گسترده سنگ لاشه

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره داشتیم سنگ لاشه یا سنگ بادبر به دلیل کاربرد طبیعی و بدون فرآوری شده بیشتر به‌جای سیمان و بلوک در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. درواقع می‌توان اذعان داشت که مقاومت بالا و استحکام زیاد آن در کنار قیمت پایین سنگ لاشه به نسبت مصالح دیگر بر کاربردهای بیشتر آن در مصارف ساختمانی مختلف افزوده است. با توجه به همین رویه نیز به ارائه یکسری از کاربردهای مشخص سنگ لاشه می‌پردازیم:

کف سازی با سنگ لاشه

به‌طورکلی بنایی با سنگ لاشه و کاربرد این نوع سنگ در کف قسمت‌هایی مثل حیاط و مسیر ورودی خانه باغ‌ها و ویلا از نمونه‌های رایج اجرای سنگ لاشه در بناهای مختلف است. همچنین لازم به ذکر است که کف سازی با سنگ لاشه در دو مدل ورقه‌ای و قلوه‌سنگی قابل‌اجرا هست.

سنگ مالون کف

نمای سنگ لاشه و لاشه‌سنگ نما برای دیوار و نمای ساختمان‌های باغی کاربرد دارد. درواقع می‌توان اذعان نمود که ساخت حریم مشخص و استفاده از یک سازه طبیعی در محوطه‌سازی باغ در اجرای نمای دیوار باغ با سنگ لاشه انجام می‌شود.

سنگ لاشه کف حیاط

سنگ لاشه کف حیاط برای ساختمان‌هایی با محوطه وسیع کاربرد داشته و در طرح‌های مختلف متناسب با فضای محیط انجام می‌شود.

ساخت استخر با سنگ لاشه

جالب است بدانید که ساخت استخر با سنگ لاشه به دلیل استحکام بالای این سنگ، طرح طبیعی آن و همین‌طور قیمت پایین این سنگ در بین دیگر سنگ‌های ساختمانی متقاضیان بیشتری را به خود اختصاص داده است.

ساخت دیوار باغ

به‌طورکلی برای طرح نمای سنگ لاشه برای ساختمان بیشتر از نمونه لاشه مالونی استفاده می‌شود. دیوارچینی با سنگ مالون و اجرای سنگ مالون دیوار باغ از نمونه مصارف کاربردی این نوع سنگ‌ها در پروژه‌های ساختمانی است.

 سنگ مالون چیست؟

از طرفی سنگ مالون به‌نوعی زیرمجموعه سنگ‌های لاشه بوده و می‌توان آن را نوعی سنگ لاشه تغییریافته در نظر گرفت. به‌طورکلی سنگ مالون دسته دیگری از سنگ‌های ساختمانی است که به‌صورت گسترده در ساخت‌وسازهای مهندسی مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین نکته قابل‌توجه دیگر این است که حتی در منابعی به آن سنگ لاشه قواره یا سنگ لاشه مالون نیز گفته می‌شود.